Avtor: Janja Buzeti
V soboto, 29. septembra 2018 je Društvo paraplegikov Prekmurja in Prlekije obiskala skupina revmatikov, podružnic Maribor, Murska Sobota in Ptuj, ki so si ogledali prvi učni čebelnjak na svetu, prilagojen za delo z invalidi.
Po pozdravnem nagovoru in izrečeni dobrodošlici, smo se skupaj odpravili do čebelnjaka, kjer jih je nagovoril gospod dr. Kapun in jim na kratko predstavil značilnosti čebelarstva v Pomurju. Izpostavil je pomen čebel za ljudi, saj le te s svojimi proizvodi predstavljajo pomemben del človekovega življenja, tako v ekologiji kot tudi v gospodarstvu. Zato je pomembno, da skrbimo za njihov obstoj. Kot zanimivost je povedal, da je čebelje telo pokrito z dlačicami, na katere se lahko nalepi do 5 milijonov zrnc cvetnega prahu. Da napolni medeni želodček z nektarjem mora obiskati 80 – 150 cvetov. Prav toliko cvetov pa mora obiskati, da natovori košek s 3 milijoni zrnci cvetnega prahu. Ob glavni paši izleti čebela iz panja do 17 krat na dan, en let pa traja približno 10 minut. Izvedeli smo tudi, da čebela leti s hitrostjo 40 km/h.
Po zanimivih informacijah, ki nam jih je podal, smo predstavili še učni čebelnjak, od njegove idejne zasnove, pa vse do uresničitve in postavitve le tega na našem društvu ter podali nekaj tehničnih podatkov o njem. Izpostavili smo pomembne može, ki so zaslužni, da ga lahko s ponosom predstavljamo, in kar je najpomembnejše, da ga lahko upravljajo naši člani in ostali čebelarji na invalidskih vozičkih. Da pa so si obiskovalci lažje predstavljali, kako poteka delo v čebelnjaku na invalidskem vozičku, jim je naš čebelar in mentor Dušan Slana pokazal nekaj osnovnih opravil in jim predstavil pripomočke, prilagojene za delo z invalidi.
Ob koncu so si lahko obiskovalci kupili majhen spominček v obliki sveče, ki so jih naše članice Aktiva žena izdelale iz voska, iz prvega učnega čebelnjaka ter jih pogostili z medenim likerjem.